Lan je vsestranski material, uporabljen v tekstilni, prehrambeni in tudi gradbeni industriji. Lanena vlakna se lahko uporabijo kot termoizolativni in gradbeni material. Pozitivni vplivi in učinki rastline se začnejo že v procesu rasti. Rastlina dobro vpliva na okolje, kjer raste, in ne predstavlja grožnje ali nevarnosti z vidika porabe naravnih virov, za rast se ne uporablja kemičnih sredstev, in tudi invazivnega posega v zemljo in obdelovalno površino ni, ravno zaradi skromnih zahtev, ki jih potrebuje za rast. Rastlina potrebuje točno 100 dni, da vzklije, se razvije, zacveti in je dozorela za žetev … v tem kratkem času se zgodi vse – tudi kvaliteten in kvantiteten pridelek. Potrebuje le naravne pogoje, razmeroma malo vlage, za rast zadostuje količina predvidenega deževja v sredozemsko kontinentalnem pasu, dodatnega namakalnega sistema ne potrebuje, rahlo vetrovno okolje ji ustreza, predel ob Atlantiku na severu Evrope, v Franciji in na Nizozemskem, velja za enega najbolj spodbudnih za kultivacijo te rastline. Evropski lan je izredno cenjen, in četudi se lan goji po celem svetu – od Azije, Afrike in Amerike – so pogoji na severu Evrope tisti, ki ustvarijo kvaliteno močno rastlino, primerno tudi za nadaljno predelavo.
Pridelovanje
Rastlina za rast in pridelavo ne potrebuje veliko vode, po večini se pesticidi in pospeševalci rasti ne uporabljajo. Zatorej je ekološka rastlina in ekonomična rastlina. Ocenjuje se, da se za pridelavo lanenega blaga porabi vsaj 20% manj energije in vode, kot se jo porabi za pridelavo drugega primerljivega tekstila. Samo gojenje lanu je relativno enostavno in poceni, vendar je proizvodnja vlaken, ki se uporabljajo za izdelavo posteljnine, brisač, krp in oblačil, zelo zahtevna naloga, ki zahteva veliko znanja, izkušenj, časa in denarja. Kar je danes v procesu avtomatizacije običajno redkost, se lanena vlakna v večini primerov še vedno tkejo ročno.
Obstojnost
Lanene tkanine so znane po trpežnosti in dolgi življenjski dobi. Večkrat kot je lanena tkanina oprana, bolj mehka postane. In bolj trpežna. Natezna trdnost lanene niti je dvakrat višja od bombažne, kar pomeni, da lahko laneni artikli zdržijo bistveno dlje časa kot bombažni. Dolga obstojnost pomeni manj odpada. Poleg se pojavi še lepa gesta predaje lanenih izdelkov skozi generacije.
Repelent
Lan je odporen na molje. Ima lastnosti, ki odganjanjo žuželke – to pomeni, da se na posteljnini in oblačilih ne bodo pojavile luknjice in grižnje insektov. In nobene potrebe po uporabi insekticidov ni. Super, kajne?
Medicinska uporaba
Je nealergen, antibakterijski in ima antimikotične lastnosti, je naravni antiseptik, ubija bakterije, tako da bakterije in glive ne morejo živeti v tekstilu. Zmanjšuje vnetja. Ugotovljeno je bilo, da se rane pod lanenim povojem hitreje celijo, kot tiste ki so bile povite z bombažem. Nošenje lanenih oblačil pomaga, da se znebite nekaterih kožnih bolezni, od navadnih izpuščajev, ekcemov in tudi kroničnih obolenj. Lanena tkanina ne ustvarja statičnega naboja, je biorazgradljiva in primerna za recikliranje.
Temu impresivnemu seznamu dodajmo še zaščito pred UV žarki in zdravilne koristi lanenih semen. Lanena semena so polna esencialnih maščobnih kislin. Dobro vplivajo na telo, so naravni prebiotik, pozitivne učinke pa ima tudi na zemljo. S poskusi je bilo ugotovljeno, da naj bi lanena vlakna kontaminirano zemljo očistila in zaščitila pred določenim sevanjem.
Za uporabnike lanenih izdelkov bo zanimiva tudi lastnost visoke prepustnosti zraka in toplotne prevodnosti. Toplotna prevodnost lanu je petkrat višja od volne in 19-krat višja od svile. Zaradi termoregulativne sposobnosti je uporaben poleti in pozimi. Lan dobro absorbira vlago, absorbira lahko do 20% svoje lastne teže in pri tem na otip še vedno ostaja suh. Poleg velike zmožnosti absorbcije vlage, se zaradi visoke prepustnosti zraka, enako dobro in hitro suši. S tem omogoča diskretno odvajanje prekomernega potenja, brez da bi se na oblačilih poznali madeži. Blago se potem lahko hitro posuši in s tem ohranja svež izgled dlje časa. In še prijeten je na dotik.